You are currently at our Czech website. We also offer a wide range of products with direct customer service in many locations worldwide.
All locations

Nákup zimních pneumatik - Co je třeba vzít v úvahu

7 věcí, které byste měli vědět před nákupem zimních pneumatik

S klesající teplotou jsou silnice stále více namrzlejší a nad potoky a jezery se rozprostírá mlha. Podzim o sobě dává vědět. Je na čase se seznámit s ideálními zimními pneumatikami, které mají spolehlivě dobré jízdní vlastnosti v horských podmínkách, a které vám pomohou přečkat toto chladné období. Zde je několik tipů, podle čeho se dá vybrat dobrá zimní pneumatika, na co se zaměřit při nákupu zimních pneumatik a jaký tlak vzduchu musí vaše pneumatika mít.

Co dělá zimní pneumatiku dobrou?

Zimní pneumatiky mají speciální dezén, směs a konstrukci navrženou tak, aby poskytovaly lepší výkon při jízdě na zasněžených silnicích. Směs zimních pneumatik má vyšší podíl přírodního kaučuku, který zajišťuje lepší stabilitu na silnici a přilnavost při nízkých teplotách. Díky této směsi je pneumatika na zimních silnicích přizpůsobivější a měkčí než letní pneumatiky.

Přečtěte si více o tom, co dělá zimní pneumatiku dobrou zimní pneumatikou

Významnou roli pro výkonnost pneumatiky na zasněžených a rozbředlým sněhem pokrytých silnicích má kromě jiného také typ dezénu:

  • Bloky dezénu jsou vyvýšené a mohou se hlouběji zabořit do sněhu a břečky a zajišťují lepší přilnavost na zimních silnicích.
  • Drážky jsou širší a hlubší než u letních pneumatik a lépe odvádějí sníh a břečku. To zajišťuje větší přilnavost a minimalizuje riziko aquaplaningu.
  • Lamely se zakousávají do sněhu a umožňují tak jízdu i v hlubokém sněhu.
  • Žebra se na zimní vozovce uzamykají a umožňují lepší řízení na zasněžených, mokrých a zledovatělých silnicích.

Co znamenají značky na zimních pneumatikách?

Zimní pneumatiky poznáte podle symbolů na bočnici.

Jedná se o symbol M+S nebo alpský symbol sněhové vločky na horském štítě se třemi vrcholy (3PMSF), přičemž oba jsou průmyslovými standardy. Alpský symbol 3PMSF je povinný pro zimní nebo celoroční pneumatiky vyrobené od 1. ledna 2018.

  • Alpský symbol sněhové vločky (3PMSF) je označení zimních pneumatik podle definovaného průmyslového standardu (předpisy EHK OSN). Takové pneumatiky mají výjimečně dobré vlastnosti z hlediska bezpečnosti a ovladatelnosti na sněhu, zledovatělých vozovkách a obecně při nízkých teplotách. V zimních podmínkách  doporučujeme obout zimní pneumatiky s alpským symbolem.
  • Symbol M+S je zkratkou pro "Mud and Snow" (bláto a sníh). Výrobci jím označují modely pneumatik, které jsou vhodné pro jízdu v zimních podmínkách. Tento symbol není chráněn a nepodléhá žádným parametrům, které musí pneumatiky splňovat, aby toto označení získaly. Proto neexistuje žádná záruka, že pneumatiky s tímto symbolem poskytují potřebnou přilnavost a bezpečnost v zimních jízdních podmínkách.
Při nákupu nových zimních pneumatik vždy dodržujte místní právní předpisy. Například v Německu je platný pouze alpský symbol sněhové vločky, zatímco v Rakousku stále postačuje označení M+S.

- Tým Semperit 

Jaká je povinná minimální hloubka dezénu zimních pneumatik?

Aby v zimě vaše pneumatiky fungovaly spolehlivě a měly dostatečnou přilnavost, je důležité nejen jejich označení, ale  také dostatečná hloubka dezénu.

Parametry hloubky dezénu zimních a letních pneumatik

Zejména na mokrých nebo kluzkých silnicích ztrácejí pneumatiky s opotřebovaným dezénem přilnavost velmi rychle. Minimální hloubka dezénu je podle zákona 1,6 milimetru. Jestliže je hloubka dezénu pneumatik menší než udává zákon, pak již nejsou považovány za způsobilé k provozu na pozemních komunikacích a musí být zlikvidovány ve specializovaném zařízení. V některých evropských zemích, například v Rakousku, jsou zimní pneumatiky s hloubkou dezénu menší než 4 mm dokonce považovány za letní pneumatiky a nesmí se na nich jezdit v zimních podmínkách. Mějte na paměti, že bezpečnou jízdu za mokra a na sněhu ovlivňuje nejen hloubka dezénu, ale také struktura dezénu a složení pryžové směsi. Na mokré nebo zasněžené vozovce se s klesající hloubkou dezénu pneumatik snižuje brzdný účinek vozidla. Díky nedostatečné hloubce dezénu se také zvyšuje riziko aquaplaningu na mokré vozovce.

Hloubku dezénu lze velmi snadno změřit vložením mince v hodnotě 1 eura do drážky pneumatiky. Pokud se nad povrchem dezénu objeví zlatý okraj, je čas pneumatiku vyměnit. Zkoušku proveďte jak ve středu pneumatiky, tak na jejím okraji. Toto měření proveďte na každé ze čtyř pneumatik. Je možné, že se pneumatiky opotřebovávají odlišně vlivem hnané a nehnané nápravy, ale také nesprávným tlakem v pneumatikách nebo zatížením. Doporučujeme měnit vždy všechny čtyři pneumatiky současně, abyste neohrozili bezpečnost jízdy a minimalizovali riziko smyku. Pro vaši větší bezpečnost jsou zimní pneumatiky Semperit vybaveny indikátory opotřebení.

Jaký by měl být tlak v zimních pneumatikách?

Udržování správného tlaku v pneumatikách má zásadní význam, protože může v mnoha ohledech ovlivnit výkonnost pneumatik, a to s ohledem na bezpečnost a ochranu životního prostředí. Pokud jsou pneumatiky vašeho vozu podhuštěny pouze o 0,5 baru, prodlužuje se již brzdná dráha. Při vysoké rychlosti a teplotě může dokonce dojít k prasknutí pneumatiky. Nízký tlak také zvyšuje spotřebu paliva, protože se zvyšuje valivý odpor. V zimním období s nízkými teplotami hraje otázka tlaku v pneumatikách důležitou roli, protože studený vzduch je hustší než teplý a to má za následek snížení tlaku v pneumatice. To znamená, že čím je chladněji, tím je tlak v pneumatice nižší.

Zjistěte více o správném tlaku v pneumatikách

Proto doporučujeme kontrolovat tlak v pneumatikách každých čtrnáct dní na čerpací stanici. Jaký tlak je pro vaše zimní pneumatiky optimální, zjistíte zde:

  • V příručce k vozidlu
  • Uvnitř víčka palivové nádrže

  • Na sloupku dveří řidiče

  • Přímo u výrobce, prodejce vozidla nebo kvalifikovaného odborníka na pneumatiky.

Tip od Semperitu: Zvyšte předepsaný tlak v pneumatikách o 0,2 baru. Tímto způsobem můžete ušetřit palivo, aniž byste přišli o jízdní komfort.

Měl bych přezout na širší zimní pneumatiky?

Důvody, proč výrobci přecházejí na širší pneumatiky, mohou být různé - od zvýšení výkonu až po estetický vzhled. Tyto pneumatiky

  • mají více lamel
  • mají větší bloky dezénu, které se efektivně spojují s povrchem vozovky.
  • zajišťují lepší přesnost řízení a ovladatelnost na sněhu a ledu

Který rozměr pneumatiky je ten správný pro zimní pneumatiky, zjistíte opět na bočnici pneumatiky, na rámu dveří na straně řidiče, v příručce k vozidlu nebo pod víčkem palivové nádrže.

Odborné poradenství

Co byste měli vědět o stáří svých pneumatik

Neexistují žádné právní předpisy týkající se stáří pneumatik, ale mějte na paměti, že věk vašich pneumatik významně ovlivňuje vaši bezpečnost. Proto by se pneumatiky měly měnit nejpozději po deseti letech - bez ohledu na to, zda se jedná o letní nebo zimní pneumatiky. Informaci o stáří pneumatiky poskytuje datum výroby (obvykle spojené s označením DOT), které je uvedeno na bočnici. Mnohem důležitější než stáří pneumatiky je její míra opotřebení. Věnujte pozornost minimální hloubce dezénu a známkám opotřebení, jako jsou praskliny nebo jiná poškození.

Pokud se řídíte výše uvedenými kritérii pro kvalitní zimní pneumatiky, pak už vám nic nestojí v cestě, abyste si bezpečně užili jízdu i v horských zimních podmínkách. Semperit doporučuje zimní pneumatiku Speed-Grip 5 poskytující spolehlivou jízdní stabilitu na sněhu a ledu nebo pneumatiku Van-Grip 3 pro dodávky a transportéry v zimním provozu. Pro radu ohledně nákupu zimních pneumatik se neváhejte obrátit na specialistu na pneumatiky Semperit.